The Daily Item, Sunbury, PA

News

November 5, 2013

Election 2013: Unofficial results from across the valley

— Here is a listing of unofficial election results for contested Valley races:

MONTOUR COUNTY

COUNTY TREASURER


Jessie A. Kline, Rep.    1,568

Jim Petro, Dem.    1,520

COOPER TOWNSHIP

Supervisor (4-yr. term)


Thomas Little Sr., Rep.    121

Chris Pfaff, Dem.    74

DANVILLE

Mayor


Bernice M. Bernie Swank, Rep.    366

Thomas A. Graham, Dem.    316

Borough Council First Ward

(One seat)


Collins “Fuzz” Stump, Rep.    56

John S. Rodman, Dem.    156

DERRY TOWNSHIP

Supervisor


Harold Geiswite, Rep    53

John L. Molter, Dem.    113

LIBERTY TOWNSHIP

Supervisor


Paul S. Gogart, Rep.    179

Richard E. Jones, Dem.    102

MAHONING TOWNSHIP

Supervisor


David Barron, Rep.    422

Ronald D. Miller, Dem.    407

NORTHUMBERLAND COUNTY

COUNTY CONTROLLER


Tony Phillips, Rep.    6,591

Christopher L. Grayson, Dem.    7,582

COUNTY PROTHONOTARY

Justin R. Dunkelberger, Rep.    8,348

Meg Bartos, Dem.    5,340

COUNTY CORONER

Leo J. Mirolli Jr., Rep.    5,330

James F. Kelley, Dem.    8,951

JORDAN TOWNSHIP

Supervisor (2 seats)


Richard L. Troutman, Rep.    118

Walter E. Boyer, Rep.    103

Carl L, Mace Sr., Dem.    60

Supervisor (4-yr. term)

Charles A. Long, Rep.    125

Martin Kissinger, Dem.    39

LOWER AUGUSTA TOWNSHIP

Supervisor


Jeremy W. Herrold, Rep.    163

Charles M. Weiser, Dem.    123

NORTHUMBERLAND

Borough Council (4 seats)


Gregory D. Carl, Rep.    336

Ellie Rees, Rep.    378

Harry Wynn, Rep.     358

Paul Ruane, Rep./Dem.    358

Stephen Reed, Dem.    373

RIVERSIDE

Mayor


Joe Oberdorf, Rep.    231

John Lamotte, Dem.    89

RUSH TOWNSHIP

Supervisor


David L. Betts, Rep.    118

Darryl L. Hertzog, Dem.    51

SNYDERTOWN

Borough Council (4 seats)

Terry L. Curran, Rep.    40

Paul Kehler, Rep.    50

Charles Dalpiaz, Rep.    48

Larry Wary, Rep.    42

Paul Shaw, Dem.    39

SUNBURY

Mayor


David L. Persing, Rep.    787

Joseph J. Bartello, III, Ind.    508

City Council (2 seats)

Ric Reichner, Rep.    620

Dale L. Henry, Rep.    649

Daniel Saxton, Dem.    561

Drew Bingaman, Lib.    298

Edwin C. Quiggle Jr., Ind.    314

WEST CHILLISQUAQUE TOWNSHIP

Supervisor


Dean L. Miller, Rep.    142

T. Shane Murray, Dem.    107

SNYDER COUNTY

ADAMS TOWNSHIP


Supervisor

Daniel L. Kuhns, Rep.    134

John L. Steinberg, Dem.    65

CHAPMAN TOWNSHIP

Supervisor

William L. Houser, Rep.    88

 Rustin D. Kerstetter, Dem.    67

JACKSON TOWNSHIP

Supervisor


harles W. Steininger, Rep.    90

Michael M. Kline, Dem.    65

SELINSGROVE

Mayor


Vincent B. Stoops, Rep.    163

Jeffrey W. Reed, Dem.    426

Borough Council (Top 4 elected)

Marvin J. Rudnitsky, Rep./Dem.    425

Tim R. Charles Sr., Rep.    411

Pete Carroll, Rep.     360

Brian J. Farrell, Dem.    323

George R. Kinnney, Rep.    255

SHAMOKIN DAM

Mayor


Joseph McGranaghan, Rep.    150

David Herbert, Dem.    72

Text Only
News
The Daily Marquee
Poll

How do you eat your chocolate Easter bunny?

Feet first
Tail first
Ears first
     View Results
Photo Galleries
The Valley

Parade
Magazine

Click HERE to read all your Parade favorites including Hollywood Wire, Celebrity interviews and photo galleries, Food recipes and cooking tips, Games and lots more.