The Daily Item, Sunbury, PA

March 7, 2013

Capsule previews for the four area teams in the state tournament


Daily Item

---- — By Scott Dudinskie

The Daily Item

Four area schools tip off in the first round of the girls basketball PIAA state tournament, which begins today. The following are capsules previewing each of the four games for Lourdes Regional (Class A), Mount Carmel (AA), Southern Columbia (AA) and Danville (AAA).

Class A first round

Lourdes Regional (20-5) vs. Upper Dauphin (11-15)

Saturday, 6 p.m. at Williamsport H.S.

How they got here: District 4 champion Lourdes, the third seed, beat No. 6 Galeton in the quarterfinals 57-15; beat No. 2 Benton in the semifinals 64-47; and beat No. 1 Sayre in the final 37-27.

District 3 fourth-place Upper Dauphin, the No. 12 seed, beat No. 5 Harrisburg Christian in the first round 66-54; beat No. 4 Mt. Calvary in the quarterfinals 47-36; lost to No. 1 Steel-High in the semifinals 90-40; and lost to No. 3 High Point Baptist in the consolation game 56-30.

Probable starters: Lourdes - #12 Bailey Trell (So., G, 5-2, 6.1 ppg.); #23 Nikki Komara (Sr., G, 5-8, 9.5 ppg.); #25 Rachel Schultz (Jr., F, 5-6, 14.9 ppg.); #30 Sarah Getchey (Sr., G, 5-6, 11.6 ppg.); #31 Caitlin Funk (So., C, 5-7, 2.6 ppg.).

Upper Dauphin - #13 McKenzie Miller (Jr., G, 5-5, 7.9 ppg.); #21 Krysta Wynn (Sr., F, 5-7, 6.8 ppg.); #23 Tori Cleveland (Sr., F, 5-7, 3.2 ppg.); #24 Tayor Brown (So., G, 5-4, 6.6 ppg.); #25 Katie Schwenk (Sr., C, 5-10, 10.8 ppg.).

Notable: Lourdes won its fifth consecutive district championship. ... Schultz, a first-year starter, has posted six 20-point games. ... Schwenk was a first team Tri-Valley League All-Star.

What's next: The winner advances to Wednesday's second round and plays either District 1 champion Girard College (20-4) or District 11 runner-up Notre Dame-East Stroudsburg (17-6).

Class AA first round

Mount Carmel (22-4) vs. Wilkes-Barre GAR (14-11)

Tonight, 6 p.m. at Shamokin H.S.

How they got here: District 4 champion Mount Carmel, the top seed, beat No. 9 Wellsboro in the quarterfinals 67-31; beat No. 5 Muncy in the semifinals 73-44; beat No. 3 Southern Columbia in the final 66-43.

District 2 third-place GAR, the second seed, beat No. 15 Blue Ridge in the first round 82-34; beat No. 7 Hanover Area in the quarterfinals 42-32; lost to No. 3 Holy Cross in the semifinals 49-42; and beat No. 8 Lakeland in the consolation game 50-46.

Probable starters: Mount Carmel - #10 Paige Hornung (Jr., G, 5-4, 4.3 ppg.); #13 Ali Varano (Jr., G, 5-6, 14.5 ppg.); #14 Christina Perles (Sr., F, 5-9, 17.0 ppg.); #23 Isabella Stellar (So., G, 5-5, 6.2 ppg.); #25 Ana Raybuck (Jr., F, 5-9, 9.5 ppg.).

GAR - Julianna Leco (Sr., 6.6 ppg.); Marena Spence (Sr., 11.1 ppg.); Majeedah Neely (So., 5.7 ppg.); Brea Seabrook (So., 14.2 ppg.); Marie Skrepenak (Fr., 6.3 ppg.).

Notable: Perles leads all Valley girls with 442 points this season. ... Skrepenak is the daughter of former NFL lineman Greg Skrepenak. ... GAR is making its first state appearance since 2008.

What's next: The winner advances to Tuesday's second round and plays either District 11 runner-up Pine Grove (22-4) or District 12 runner-up Imhotep Charter (15-5).

Class AA first round

Southern Columbia (19-6) vs. Notre Dame-Green Pond (20-5)

Tonight, 6 p.m. at Catasauqua H.S.

How they got here: District 4 runner-up Southern Columbia, the third seed, beat No. 6 Montoursville in the quarterfinals 41-32; beat No. 7 Lewisburg in the semifinals 54-40; and lost to No. 1 Mount Carmel in the final 66-43.

District 11 champion Notre Dame-Green Pond, the second seed, beat No. 3 Tamaqua in the semifinals 38-34; and beat No. 1 Pine Grove in the final 45-39.

Probable starters: Southern Columbia - #10 Mackenzie Clark (Jr., G, 5-6, 9.6 ppg.); #11 Kayla Lavella (Sr., G, 5-7, 16.6 ppg.); #13 Kirstin Blass (Sr., G, 5-4, 6.2 ppg.); #14 Mallory Tomaschik (Sr., F, 5-9, 9.9 ppg.); #25 Haley Levan (Fr., F, 5-6, 3.8 ppg.).

Notre Dame-Green Pond - #5 Lexi McGivern (Sr., G, 5-7, 10.6 ppg.); #14 Gabby Altmire (So., G, 5-7, 8.0 ppg.); #22 Shannon Moran (Sr., G, 5-7, 11.8 ppg.); #23 Tara Gorman (Sr., F, 5-9, 4.8 ppg.); #33 Bridget McMullan (Jr., F, 5-9, 4.2 ppg.).

Notable: Lavella's 51 three-pointers rank second in the Valley to Lewisburg's Maria Kelleher (62). ... The Tigers have won six of their last eight, losing only to Mount Carmel since Jan. 30. ... The Crusaders won their first district championship since a string of four from 1992-95. They had lost three title games in the interim (1997, 2003, 2009).

What's next: The winner advances to Tuesday's second round and plays either District 12 champion Neumann-Goretti (13-11) or District 3 third-place Annville-Cleona (16-9).

Class AAA first round

Danville (21-5) vs. Honesdale (22-5)

Saturday, 7 p.m. at Marywood University

How they got here: District 4 runner-up Danville, the second seed, beat No. 3 Shikellamy in the semifinals 47-35; and lost to No. 1 Athens in the final 38-36.

District 2 champion Honesdale, the sixth seed, beat No. 11 North Pocono in the first round 65-23; beat No. 3 Dallas in the quarterfinals 74-68; beat No. 2 Holy Redeemer in the semifinals 39-30; and beat No. 1 Scranton Prep in the final 47-43.

Probable starters: Danville - #12 Donie Ann Keeley (Sr., G, 5-6, 6.4 ppg.); #25 Ericka Heath (Jr., F, 5-10, 8.4 ppg.); #30 Siobhan Bross (Sr., G, 5-7, 8.0 ppg.); #33 Kylie Romeo (Sr., G, 5-7, 5.0 ppg.); #35 Amber Renz (Fr., P, 6-0, 16.6 ppg.).

Honesdale - #2 Mary Martin (Sr., G, 5-5, 12.6 ppg.); #11 Morgan Birmelin (So., G, 5-4, 8.3 ppg.); #12 Katie Miller (So., G, 5-5, 13.9); #13 Kacie Johannes (Sr., F, 5-8, 7.6 ppg.); #21 Natasha Hessling (So., F, 5-7, 7.6 ppg.).

Notable: It's Danville's third consecutive state appearance as the District 4 Class AAA runner-up; the D4-AAA runner-up hasn't won a state game since 2002. … The Ironmen lost the last three district finals by a total of six points (36-35 to Milton in 2010-11; 34-31 to Shamokin in 2011-12; and 38-36 to Athens on Saturday). ... Honesdale beat the third, second and first seeds, respectively, to defend its district title. ... Mary Martin is 19 points shy of 1,000.

What's next: The winner advances to Tuesday's second round and plays either District 11 champion Bethlehem Catholic (24-2) or District 12 third-place Bonner-Prendergast (16.8).