The Daily Item, Sunbury, PA

Sports

March 23, 2014

Youth Bowling: Locals vie for scholarships

DANVILLE — Rolling for the right to earn big money and win championships is a dream shared by many young bowlers as they watch their Professional Bowling Association counterparts doing just that when they fill the lanes and television screens on Sunday afternoons.

On a much smaller scale, a pair of Central Susquehanna Valley bowling alleys hosted scholarship tournaments in recent weeks that benefitted area high school and junior bowlers in their college endeavors.

This past weekend, the District 6 scholarship tournament was held at Danville’s Midway Lanes.

Members of Shikellamy’s youth bowling league claimed four titles and a total of 11 spots in the state championships, which will be held May 17 and 18 in Reading.

Division winners for Shikellamy were Amanda Lindenmuth (U-8, 277 score), Hope Heller-Herman (U-15, 629), Justice Heller (U-20, 626) and Noah Thomas (U-17, 622).

Shikellamy’s other youth bowlers advancing to the state tournament are Emma Fetterman (2nd, U-10), Barb Herman (2nd, U-12), Carter Thomas (2nd, U-12), Kristen Derr (2nd, U-15), Ashlee Wertman (3rd, U-15), Jeremy Latsha (2nd, U-15) and Earl Malick (2nd, U-20).

The four champions and seven qualifiers for Shikellamy combined to take home a total of $990 in scholarship money.

Other winners from the Valley included Danville’s Talon Walter (U-8, 357 score), Middleburg’s Trey Wagner (U-10, 524), Kreamer’s Danielle Herman (U-12, 502), Danville’s Indeah Lewis (U-17, 569) and Paxtonville’s Michael Kratzer (U-20, 621).

The remaining bowlers to advance to the state tournament were Middleburg’s Collin Roush (3rd, U-15), Danville’s Caila Flanagan (2nd, U-17) and Middleburg’s Luke Zimmerman (3rd, U-20).

On Feb. 23, the 15th annual Best Bowl/Strike Zone Pro-Am Challenge was held with a record 67 bowlers representing nine area high schools.

Competition began with three qualifying games at Best Bowl in Selinsgrove before it finished up at Strike Zone Lanes in Sunbury with three more qualifying games and then the step-ladder finals.

In the boys handicapped division, top-seeded Bailey Walter of Midd-West edged No. 4 Anthony Delcamp of Mifflinburg, 216-207, to claim the title.

In the first step-ladder match, Delcamp beat No. 3 Hunter Bowersox of Selinsgrove, 255-166, which was followed by a 254-212 win over No. 2 Jordan Bingaman of Columbia Montour Vo-Tech.

The girls handicapped winner was top-seeded Abigail Eichner, a junior from Lewisburg, who won the title over second-seeded Beth Roush of Shikellamy, 245-189.

The division finals started with fourth-seeded Chelsea Swank of Shikellamy defeating her Braves teammate Becka Klock, 205-190. Swank was then defeated by Roush, who’s just a sophomore, 231-208.

In the scratch division, in which any bowler can compete, the title was won by Milton senior Mark Artley, the No. 1 seed, over Bellefonte’s Kyler Mellott, 234-209.

Prior to that finish, division play started with the third-seeded Mellott beating fourth-seeded Randy Ripple, a junior from Shikellamy, 257-247, before he handled No. 2 Colby Reichenbach of Mifflinburg for a 224-184 victory.

More than $1,500 in scholarships were handed out to the top four place-finishers in each division.

1
Text Only
Sports
The Daily Marquee
Video
National Sports Video
Auto Racing 2014
Parade
Magazine

Click HERE to read all your Parade favorites including Hollywood Wire, Celebrity interviews and photo galleries, Food recipes and cooking tips, Games and lots more.